AB’den Kosova’yla ilgili uyarı: AB kararlı önlemleri uygulamaya hazırdır

AB Konseyi adına Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından bugün, Kosova’da son günlerde meydana gelen çatışmalarla ilgili ikaz daveti yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Avrupa Birliği, Kosova’nın kuzeyinde vatandaşlara, KFOR birliklerine, kolluk kuvvetlerine ve medyaya yönelik şiddet aksiyonlarını en güçlü biçimde kınamaktadır. Şiddet önlenebilirdi ve gelecekte de kaçınılmalıdır.

Avrupa Birliği, ilgili vazifelerini yerine getirme konusunda NATO’nun KFOR misyonunun ve AB’nin EULEX misyonunun gerisindedir. Hem Kosova’yı hem de Sırbistan’ı tansiyonu azaltmak için derhal ve şartsız tedbirler almaya, bölücü telaffuz kullanmayı bırakmaya ve daha fazla uyumsuz hareketten kaçınmaya çağırıyoruz. Sakinliğin hemen sağlanması gerekiyor.

Avrupa Birliği kararlı tedbirleri uygulamaya hazırdır. Tansiyonun düşürülmemesi olumsuz sonuçlara yol açacaktır.”

Polis operasyonları askıya alınsın, seçimler yenilensin

Açıklamada Kosova’nın kuzeyindeki belediye binaları civarındaki polis operasyonlarının derhal askıya alınması talep edilerek “Belediye liderleri misyonlarını süreksiz olarak belediye binaları dışındaki binalarda yapmak zorundadır. Dört belediyede de bir an evvel erken seçim ilan edilmeli ve (seçim) tam kapsayıcı bir formda düzenlenmelidir. Kosovalı Sırpların bu seçimlere katılmasını bekliyoruz” denildi.

Sırp çoğunluk belediyeleri birliği kurulsun

Normalleşmeye Giden Yol Mutabakatı ve Ekinin uygulanması konusunda hatırlatma yapılan açıklamada “Bu Sırp Çoğunluk Belediyeleri Birliği/Topluluğunun kurulması çalışmalarının daha fazla gecikme yahut önkoşul olmaksızın başlamasını içerir” sözleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir