Bakan Ersoy: İnanıyoruz ki daha fazla bomba, savaş, işgal, gözyaşı deği; dünyayı sevgi, hoşgörü ve adalet güzelleştirecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “İnanıyoruz ki daha fazla bomba, savaş, işgal, gözyaşı değil, dünyayı sevgi, müsamaha ve adalet güzelleştirecektir. Bize aşkı, kardeşliği, merhameti anlattığı için, bu toprakların hamurunu muhabbetle yoğurduğu için Mevlana’ya sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ersoy, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Milletlerarası Anma Törenleri’nde, Mevlana’yı rahmetle yad etti. Ersoy, “Mevlana yapıtlarını o denli bir aşk ile meşk etmiştir ki yanan ateş hala yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bizi bir duvarın tuğlaları üzere bir ortada tutan bu yol Mevlanaların, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaş-ı Velilerin yoludur. Onlar bize hayata sevgiyle, merhametle, adaletle, diğerkamlıkla bakmayı öğrettiler. Her şeyin başının muhabbet olduğunu biz bu büyük velilerden öğrendik. Anadolu topraklarının mayasını onlar oluşturdu. Dün ekilen tohumlar bugün hoşgörümüzün, kardeşliğimizin, ahlakımızın ve kültürümüzün oluşmasında büyük ehemmiyete sahiptir” sözlerini kullandı.

Ersoy, şöyle konuştu: 

“Bizim fikir kodlarımızda insanları renginden, ırkından, lisanından dolayı aşağılamak yoktur. Bizim ticaretimizde komşumuzdan, dostumuzdan, arkadaşımızdan daha fazla kazanmak için her şeyi mübah gören bir tavır yasal görülemez. Bizim gönlümüzde, kalbimizde bizim üzere yaşamayan, düşünmeyen bir insanın düşman görülmesi diye bir şey asla olmamıştır. Tarih boyunca ne dün ne bugün kendi varlığımızın gerekliliği olarak bir ötekine muhtaçlık duyulmamıştı.

“Daha büyük acılar yaşamaması için dünyada birtakım şeylerin değişmesi gerektiğini haykırıyoruz”

Mekke’den Balkanlar’a, Afrika’dan Endülüs’e, Orta Asya’dan Anadolu topraklarına uzanan bu ruhun tesirini kırmak isteyenlerin bugün dünyayı getirdiği nokta ortadadır. Günümüzde dünya nüfusunun yalnızca yüzde birlik kesitinin serveti 7 milyar insanın servetinin toplamına eşittir. Dünya genelinde pak suya erişme sorunu yaşayan insanların sayısı 3 milyara yaklaştı. Sömürgecilik, kolonyalizm, savaşlar nedeniyle yaklaşık 1 milyara yakın insan açlık karşısında hayat uğraşı vermektedir. Milyonlarca insan meskenlerini terk edip göç etmek zorunda kalıyor. İnançları, niyetleri, derisinin rengi nedeniyle milyonlarca insan, insanlık onuru ayaklar altına alınarak ayrımcılığın her türlüsüne maruz bırakılıyor. 

İnanıyoruz ki yeryüzü bu kadar zulmü, adaletsizliği ve kaosu kaldıramaz. Hiçbir insan bu kadar berbatlığı hak etmiyor. Çocukların, bayanların, yaşlıların, mazlumların uykularına bomba seslerinin eşlik etmesini kabul etmiyoruz ve biz buradan, Konya’dan, Anadolu coğrafyasından insanlığa sesleniyoruz, artık bu kaosa bir son verilmeli. Çatışmalara, savaşlara, bencilliğe, sömürüye, ayrımcılığa karşı insanların daha büyük acılar yaşamaması için dünyada birtakım şeylerin değişmesi gerektiğini haykırıyoruz.

“İnanıyoruz ki daha fazla bomba, savaş, işgal, gözyaşı değil, dünyayı sevgi, müsamaha ve adalet güzelleştirecektir”

İşte bugün bize düşen en kıymetli vazife, insanlığın muhtaç olduğu bu sesin dünyanın dört bir yanında yankılanması için bu değişim mührünü vurmaktır. İnanıyoruz ki daha fazla bomba, savaş, işgal, gözyaşı değil, dünyayı sevgi, müsamaha ve adalet güzelleştirecektir. Bize aşkı, kardeşliği, merhameti anlattığı için, bu toprakların hamurunu muhabbetle yoğurduğu için Mevlana’ya sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi anmak 8 asır evvel yaşamış bir tarihî şahsiyeti anmanın ötesinde, onu her tarafıyla anlamak ve bu çağa taşımakla mümkündür. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Mevlana’nın tanınmasına, fikirlerinin bilinmesine başka bir ehemmiyet veriyoruz. Yalnızca yurt içinde değil, bilhassa yurt dışında Mevlana ve Mesnevi merkezli çalışmalar yürütüyoruz. İnşallah bu çalışmalarımızı daha da arttırarak insanların istifadesine sunmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir