En düşük memur maaşı için yapılacak zam oranı ve emekli maaşları

SSK ve Bağ-Kur emeklileri dahil olmak üzere maaşlara Ocak ve Temmuz periyotları olarak yılda iki kere artırım yapılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başuzmanı İsa Karakaş, en düşük memur maaşına yapılacak yüzde 94’lük artırım oranının dikkate alındığında, en düşük memur emeklisinin maaşının 15 bin 328 lira olması gerektiğini belirtti.

Enflasyon farkı ise bir evvelki devirde verilen toplu mukavele artırımına 6 aylık enflasyon sayıları eklenerek hesaplanıyor. Ocak ve mayıs ayları ortasındaki enflasyon oranı yüzde 15,26 olarak gerçekleşti ve gözler emekli maaşı artırımlarına çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur maaşlarının kıdemlerine nazaran değiştiğini ve temmuzda en düşük memur maaşını 22 bin liraya yükseltme kelamı verdiğini söz etti. En düşük memur maaşı, Temmuz ayında yapılacak hesaplamalarla birlikte 11 bin 848 liradan 22 bin liraya çıkacak. SGK Başuzmanı İsa Karakaş ise bu artırım ölçülerinin memur emeklilerinin maaşlarına da yansıdığını belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başuzmanı Karakaş, emeklilerin maaşlarının ocak ve temmuz aylarında güncellendiğini ve enflasyon oranı ile refah hissesinin eklendiğini söyledi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklilerinin maaş hesaplamaları ve güncellemelerinin farklı olduğunu vurgulayan Karakaş, memur maaşlarındaki rastgele bir artırımın otomatik olarak memur emeklilerinin maaşlarına yansıdığını belirtti. Bu nedenle memur emeklilerinin maaşlarının farklı bir halde hesaplandığını ve güncellendiğini açıkladı. Karakaş ayrıyeten, enflasyon ve refah hissesiyle hesaplanması gereken maaşların yalnızca bu ögelerle güncellenmesinin problemlere ve toplumsal adaletsizliğe neden olabileceğini söz etti. Bu nedenle maaşların istikrara oturtulması gerektiğini belirtti.

Karakaş, yapılan hesaplamalara nazaran birinci 6 aylık enflasyonun yüzde 16’yı geçmeyeceğini söylüyor ve bu oranın SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına da motamot yansıyacağını belirtiyor.

“EN DÜŞÜK ÖĞRETMEN MAAŞI 26 BİN 898 LİRAYA YÜKSELECEK”

Karakaş, 700 bini aşkın kamu emekçisine yapılan çok hoş bir artırım oranı ile birlikte başka çalışanlar ortasında dengelerin bozulmaması ve çalışma barışı ve huzurunun bozulmasına neden olmaması için memur maaşlarının da düzeltilmesi gerektiğini lisana getirerek, “Cumhurbaşkanımızın vaatleri ortasında en düşük memur maaşına yapılacak artırımla birlikte en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseleceğini bildirmişti. Buradan hareketle yaptığımız hesaplamada birinci derecede bulunan bir memurun 11 bin 340 lira olduğu görülmekte. Hasebiyle 22 bin liraya tamamlamak için en az yüzde 94 oranında bir artırım yapılması gerekiyor. Bu durumda en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükselmiş oluyor. Kamudaki istikrarları ve yapılacak olan artırımı da göz önünde bulundurduğumuz vakit bir şefin maaşı 14 bin 640 lirayken bu 26 bin 811 liraya, müdür maaşı 19 bin 500 lirayken yapılacak güncelleme ile birlikte 33 bin 858 liraya, bir öğretmen maaşı 14 bin 700 iken 26 bin 898’e yükselecektir. Son olarak pratisyen bir öğretmen 21 bin 600 lira alırken, onların maaşı da 36 bin 903 liraya yükselecek” değerlendirmesinde bulundu.

“EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI 7 BİN 901 LİRADAN 15 BİN 328 LİRAYA ÇIKACAK”

Memurlara yapılacak bu artırımın birebir vakitte memur emeklilerine de yansıyacağını belirten Karakaş, “Bu durumda şu anda en düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 901 lira. En düşük memur maaşına yapılacak yüzde 94’lük artırım oranını da göz önünde bulundurduğumuz vakit en düşük memur emeklisinin maaşının 15 bin 328 lira olması gerekiyor ki ortadaki istikrarlar yerine oturmuş olsun. Başka göstergemiz de kamu personeline yapılan zamlardı. En düşük kamu personeli maaşı yüzde 45’li artırımla brüt olarak 21 bin 750 liraya çıktı. Temmuz ayında bu artırıma ek yüzde 15’lik refah hissesi artırımı da yapılacak. Münasebetiyle en düşük kamu personelinin maaşı 25 bin 12 liraya çıkacak. Böylelikle 7 bin 500 liralık en düşük emekli maaşı, başka yandan kamu emekçilerine yapılan artırımlar, öteki yandan da en düşük memur maaşlarının 22 bin liraya çıkarılması ile yapılan artırımların yalnızca enflasyona bağlı olmayacağını söyleyebiliriz” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir