Selçuk’ta öğrenciler okula bisikletle gitti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinliklerini sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanı farkındalık yaratmak için Selçuk Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri ile okula bisikletle gitti. Lokal sivil toplum örgütlerinin de iştirakiyle yapılan “Okula Pedalla” etkinliğinde velilerin nezaretinde oluşturulan öğrenci kümeleri, muhakkak bir noktada buluşarak balonlar ve çiçeklerle okula kadar pedal çevirdi. 17 Eylül 2022 Cumartesi günü ise Konak İskelesi’nde buluşan bisiklet kümeleri İnciraltı Kent Ormanı’na sürüş düzenledi.

İZMİR SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL HAREKETLİLİK PLANI TANITILACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son gününde Avrupa Birliği (AB) ile yürüttüğü İzmir Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı’nı (EU Support to İzmir Sustainable Urban Mobility Plan-SUMP İzmir) tanıtacak. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut’un da katılacağı toplantının konut sahipliğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üstlenecek. Türkiye Cumhuriyeti ve AB tarafından finanse edilen SUMP İzmir dayanak projesi daha inançlı, pak, erişilebilir ve ucuz hareketlilikle kentin yaşanabilirliği ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı amaçlıyor. Kapsam belirleme ve insan odaklı hareketlilik verisi toplama, strateji geliştirme, aksiyon planları oluşturma ve kapasite geliştirme üzere etapları olan SUMP İzmir, 2 yılda tamamlanacak. Plan stratejik doküman niteliği taşıyacak ve kurum un daha kolay memleketler arası kredi bulmasına, kurumsal kapasitesini geliştirmesine imkan sağlayacak. Ortak aklı odağına alan plan, kentteki sivil toplum kuruluşlarından meslek odalarına kadar 200 paydaşla oluşturulacak.

İzmir Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planına AB Dayanağı Projesi’nin kontratı Hollanda, Almanya, Belçika ve Türkiye firmalarından oluşan milletlerarası bir konsorsiyum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, AB Yatırımları Dairesi ortasında 21 Haziran 2022’de imzalanmıştı.

OTOMOBİLSİZ KENT GÜNÜ’NDE BİSİM’LER ÜCRETSİZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi hafta boyunca etkinliklerle tanıtacağı Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son günü olan 22 Eylül’de, SUMP lansmanının akabinde Arabasız Kent Günü’nü kutlayacak. İzmir’de dokuzuncusu düzenlenen Arabasız Kent Günü’nde trafiğe kapatılacak Gaziosmanpaşa Bulvarı çocuk yogasından zumbaya, en yavaş bisiklet turnuvasından tay-tay bisiklet turnuvasına kadar gün uzunluğu sürecek aktifliklerin adresi olacak. Arabasız Kent Günü’nde BİSİM bisikletleri ise fiyatsız hizmet verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi işçisi ise farkındalığı kent geneline yaymak için 19-20-21 Eylül’de işe bisikletle gelip gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir