Tekneleri için ilan verdi, kaçakçıların eline düştü

Savcılık evrakına yansıyan dolandırıcılık ve insan kaçakçılığı kıssası şöyle:

İzmir’de elektronik imalatı şirketi olan Ahmet D.’nin, Marmaris’teki marinada bağlı Miss Adventure ve Romeo isimli iki adet yelkenli teknesi bulunuyordu. Ahmet D., Miss Adventure isimli 12 metrelik tekneyi yeni aldığı teknenin finansmanında kullanmak için 2020’nin başlarında satmak için internete ilan verdi.

 HER ŞEY İNTERNETE VERİLEN O İLANLA BAŞLADI

İlanın akabinde G.T. isimli kişi kendisine bildiri ve daha sonra telefon yoluyla ulaşıp tekneyi almak istediğini iletti. Taraflar bir ortaya geldiklerinde G.T. öncelikle tekneyi kiralamak istediğini, bir arsa satmak üzere olduğunu kendisine ödeme yapılır yapılmaz çabucak tekneyi alabileceğini söyledi.

Ahmet D., marinada tanınan ayrıyeten kendisine ilişkin bir hız botu da bulunan G. T.’yle anlaştı. Bunun üzerine taraflar, şahitler dâhilinde ismi nitelikte tekne kiralama mukavelesini 24 Haziran 2020’de imzaladı. Birinci teknesi Miss Adventur’ı 2 aylığına 12 bin euroya kiralayan Ahmet D., öteki teknesi Romeo’yu da yeniden G.T.’nin ailesini kovid nedeniyle İstanbul’dan getirmek istediğini söylemesi üzerine ona kiraladı.

‘TEKNELER ÇALINDI’ YALANI  

Romeo isimli teknenin kira müddetinin bitmesinin akabinde teslim almak için Marmaris’e gelen Ahmet D., G.T.’yi aradı fakat iki telefon sınırı da kapalıydı. Çok geçmeden kendini G.T.’nin avukatı olarak tanıtan bir bayan Ahmet D.’yi arayarak teknelerin çalındığını, G.T.’nin de kederden felç geçirdiğini söyledi.

TEKNELER 120 GÖÇMEN İLE İTALYA’DA BULUNDU 

G.T. ve bayan avukatına inanmayan Ahmet D., çabucak Kıyı Güvenlik’e giderek şikayetçi oldu. Ahmet D. savcılığın yaptığı soruşturmadan Miss Adventure isimli teknesini G.T.’ye teslim ettiği tarihten 17 gün sonra, 36 kaçak göçmen ve 3 Türk mürettebat ile İtalya San Cataldo kıyısında İtalyan yetkilileri tarafından yakalandığını ve Otranto limanına çekilerek müsadere edilmiş olduğunu öğrendi.

Romeo isimli, Cruiser 50 model, 15 metre uzunluğunda beyaz renkli yelkenli olan öteki teknesinin ise; kiraladıktan 19 gün sonra  Porto Selvaggio doğal parkının 1.20 deniz mili açığında 84 kaçak göçmen ve 2 Türk kaçakçı mürettebat ile yakalandığını ve teknenin limana çekilerek müsadere edildiğini öğrendi.

TEKNELERİ YARGIYA TAKILI KALDI  

Dolandırıldığını anlayan Ahmet D., G.T. ve İtalyan makamlarınca yakalanan başka beş Türk vatandaşı Hasan A., Hasan Y., Adem B., Mehmet K.ve Metin Ş. hakkında “Göçmen Kaçakçılığı, İnancı Berbata Kullanma ve Dolandırıcılık” hatalarından şikayetçi oldu.  Şüphelilerin adam başı 5 bin ila 8 bin Euro karşılığında yaklaşık 1 milyon  Euro çıkar elde ettiğini ileri süren Ahmet D. teknelerini kurtarmak için de hukuk çabası başlattı.

TÜRKİYE VE İTALYA TOPU BİRBİRİNE ATTI            

3 yıldır hayatının alt üst olduğunu büyük bir hukuk çabası verdiğini söyleyen Ahmet D., şöyle konuştu: “Teknelerin nerede olduğunu ben buldum. Her ülkenin kıyı güvenliğine mail atım ve İtalya’dan karşılık geldi. Kaçak göçmenler ve kaptanlar karaya varır varmaz tutuklanmışlar. Organize göçmen kaçakçılığının başı G.T. tekneleri kaptanların çaldığını söz etti. Savcı hakkını İtalya’da orta dedi. 3 yıl geçti soruşturma başladığı yerde.

İtalya Türk makamlarından soruşturma ile ilgili dokümanlar istiyor. Türkiye’de tabirleri için tutuklanan kaptanların iadesini istedi. İtalya evraklar gelmeden kaptanları Türkiye’ye iade etmiyor. Olan bana ve teknelerime oldu. Simit çalanın mahpusa girdiği ülkemizde, alın tabirle çalışarak aldığım tekneleri göçmen kaçakçılığı için çalan G.T. özgür dolaşıyor”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir